Krótki Kurs Simulinka

W zeszły roku zacząłem tworzyć krótki kurs simulinka, który aktualnie można oglądać pod adresem: gknor.keep.pl/kurs_S.html lub pobrać wersję offline ze strony mathworks.com.
Kurs składa się z 8 lekcji, które mogą pomóc na początkowym etapie nauki Simulinka:

Zawartość Krótkiego Kursu Simulinka 1. Wstęp i pierwsze proste modele
2. Lekcja tworzenia czytelnych modeli
3. Pierwszy trudniejszy model
4. Drugi trudniejszy model
5. Tworzenie własnych bloków
6. Kilka słów o własnych systemach
7. Korzystanie z worskpace'u Matlaba
8. Model gradacji owadów: Choristoneura fumiferana

Poniżej znajduje się krótki opis każdej z lekcji. Oczywiście aby zobaczyć szczegóły zapraszam do zapoznania się z całym kursem.


Lekcja 1

Lekcja pierwsza stonowi wprowadzenie do kursu i do środowiska Simulink. Na dwóch prostych przykładach( Krzywe Lissajous i wahadło matematyczne ) prezentuje filozofię programu.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 2

Lekcja numer dwa zwięźle prezentuje metodę tworzenia czytelnych i przejrzystych modeli.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 3

W tej lekcji można zapoznać się z mechanizmem rozwiązywania równań różniczkowych w środowisku Simulink na podstawie modelu drapieżnik ofiara opisywanego przez równania Lotki-Volterry.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 4

Lekcja 4 stanowi rozwinięcie poprzedniej części kursu. Prezentowany układ modeluje przebieg epidemii choroby według równań Kermacka-McKendricka.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 5

W lekcji 5 rozwijany jest model wahadła matematycznego. Nową rzeczą jest bezpośrenia współpraca Simulinka z Matlabem, za pomocą którego tworzymy animację na podstawie wyników symulacji w Simulinku.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 6

Lekcja numer 6 stanowi rozwinięcie lekcji 2. Pokazany jest sposób tworzenia tzw. podsystemów (subsystems) oraz dokumentacji.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 7

W tej części kursu na przykładzie bardzo prostego modelu pokazany jest sposób, dzięki któremu można zmieniać parametry bloków przy współpracy z workspace'm Matlaba.
Zobacz lekcję>>

Lekcja 8

Lekcja 8 przedstawia model gradacji owadów Choristoneura fumiferana. Symulacja przeprowadzona jest w Simulinku oraz dla porównania rezultatów w Matlabie.
Zobacz lekcję>>